ZÁVODNÍ SOUHRN | MotoGP Katalánsko 2024

Dvojnásobný obhájce titulu mistra světa Francesco Bagnaia si v Katalánsku dojel pro vítězství a snížil náskok vedoucího jezdce šampionátu Jorgeho Martina.

Bagnaia na tovární Ducati předjel vedoucího Martina v páté zatáčce okruhu  - v místě, kde v posledním kole sobotního sprintu havaroval - a zajistil si třetí vítězství v sezoně. Martin už nedokázal zareagovat, takže Bagnaia zvítězil s náskokem téměř dvou sekund a snížil ztrátu v šampionátu na 39 bodů.

Třetí skončil Marc Marquez před Aleixem Espargarem, který na začátku krátce předtím oznámil odchod do důchodu na konci sezony. Marquez, který startoval ze 14. místa na startovním roštu, je nyní v průběžném pořadí třetí, 41 bodů za Martinem, jehož náskok na čele se zvýšil o jeden bod.

Martin na své Pramac Ducati, který byl při zhasnutí světel sedmý, nejprve předjel druhého Pedra Acostu a poté v 10. zatáčce Bagnaiu a 20 kol před koncem se ujal vedení. Mladík Acosta, který slavil 20. narozeniny, ho pronásledoval, ale v 11. kole dostal smyk a dojel na 20. místě.

Bagnaia snižoval Martinův náskok, nakonec ho pět kol před koncem předjel a udržel si vedoucího jezdce zasebou, takže si zajistil vítězství.

Marquez po pomalejším startu usiloval o své první vítězství v MotoGP od roku 2021 a na své Ducati-Gresini vyrazil vpřed ze 14. místa na startovním roštu. Nakonec předjel jezdce Aprilie Espargara a vybojoval třetí místo na stupních vítězů.