ZÁVODNÍ SOUHNR | MotoGP Aragon 2024

Velká cena Aragonie přinesla nezapomenutelný závod, protože Marc Marquez získal své první vítězství po více než 1000 dnech, zatímco Jorge Martin skončil druhý a výrazně zamíchal pořadím šampionátu. Naděje Francesca Bagnaie na titul utrpěly velkou ztrátu po dramatické havárii, která umožnila Martinovi zvýšit své vedení.

Na Velkou cenu Aragonie se bude dlouho vzpomínat, protože Marc Marquez si zajistil neuvěřitelné vítězství - své první po 1043 dnech. Jorge Martin vybojoval druhé místo, když za vítězem závodu zaostal o téměř pět sekund. Závod výrazně zamíchal pořadím šampionátu, protože naděje Francesca Bagnaie na titul dostaly velkou ránu - jezdec v neděli nezískal žádný bod.

Pedro Acosta doplnil stupně vítězů na třetím místě, což znamenalo jeho první umístění na stupních vítězů od Velké ceny Ameriky na začátku tohoto roku. Nováčkovská hvězda je v současné době v šampionátu na pátém místě. Závod začal dramatickým startem; Marc Marquez získal holeshot a vedl skupinu, zatímco Bagnaia měl noční můru a propadl se na P7. Úvodní kola byla rušná, což podtrhl pád Miguela Oliveiry v 16. zatáčce.

Acosta zpočátku vypadal silně a držel si pozici P2, Martin byl těsně za ním. Ve 2. kole se Martin pokusil Acostu předjet, ale v 8. zatáčce se rozjel a umožnil Acostovi získat pozici zpět. Nebylo to však na dlouho, protože Martin si ve 13. zatáčce vzal Acostu zpět. Když Acosta začal slábnout, Alex Marquez se posunul na pozice na stupních vítězů. Mezitím se Bagnaia začal vzpamatovávat ze svého špatného startu a předjel Brada Bindera na šestém místě. Ital se pak zaměřil na Franca Morbidelliho před sebou, který se po chybě brzy propadl na osmé místo, což umožnilo Bagnaiovi posunout se nahoru.

Fabio Quartararo si nedokázal zajistit další umístění v první desítce, protože v páté zatáčce havaroval. O něco dále bojoval o umístění v první desítce Enea Bastianini spolu s Fabiem Di Giannantoniem a Jackem Millerem. V čele závodu zvýšil Marc Marquez svůj náskok na více než tři sekundy, Martin si udržoval pozici nejbližšího soupeře. Martinovou prioritou bylo udržet se před svým soupeřem Bagnaiem, který se po efektním předjetí Acosty v 11. kole posunul na P4. Bagnaia se pak zaměřil na Alexe Marqueze před ním a kolo za kolem se mu přibližoval.

V 19. kole se však Bagnaia ve 12. zatáčce srazil s Alexem Marquezem poté, co se Marquez v 11. zatáčce rozjel. Oba jezdci havarovali a Bagnaia se musel podrobit lékařské prohlídce, ale byl prohlášen za zdravého. Tento incident měl zásadní dopad na šampionát, protože Bagnaia nezískal body a umožnil Martinovi zvýšit své vedení.

V závěrečných kolech si Marc Marquez udržel svůj pětisekundový náskok a zajistil si první vítězství od roku 2021. Tento den byl pro šampionát rozhodující, protože Martin skončil druhý a Acosta třetí.

Enea Bastianini předvedl působivé oživení a po startu ze 14. místa na startovním roštu skončil pátý. Další působivou jízdu předvedl Alex Rins, který po startu z 21. místa dojel devátý.

V případě dotazů nás kontaktujte. Jsme tu pro vás a jsme připraveni vám odpovědět.